Jakość wykonania i wygoda użytkowania

Torba z zewnątrz wykonana jest z wodoodpornego poliestru, co zapewnia dobrą ochronę sprzętu w każdych warunkach atmosferycznych. Oprócz elementów poliestrowych zastosowano także nakładki z twardszego tworzywa sztucznego. Jedna z nich umieszczona jest na rączce, co ułatwia chwytanie torby. Dwie nakładki przyszyte są do dna torby, dzięki czemu materiał na spodzie jest mniej narażony na uszkodzenia, a sama torba stabilniej stoi na podłożu. Klamry i zaczepy wykonane są co prawda z plastiku, ale sprawiają solidne wrażenie i otwierają się bez problemów.

Również suwaki pracują bez zarzutu, a jest to warte odnotowania, bowiem często w produktach z tej półki cenowej, wymienione wyżej elementy potrafią się zacinać. Część paska naramiennego pokryta jest skóropodobnym materiałem, dzięki czemu lepiej przylega do ciała i nie zsuwa się z ramienia. Sam pasek jest odpinany i ma regulowaną długość.

W środku torba wykończona jest miękkim i śliskim materiałem, dzięki czemu z łatwością możemy wyciągnąć aparat bez ryzyka zahaczenia o wystające elementy. Solidnie wykonane są też wkładki, które usztywniają konstrukcję.


Gabaryty i pakowność

Torba jest bardzo poręczna i lekka. Jej rozmiary są niewielkie, ale uwagę zwraca spora wysokość. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że zmieści się do niej mało sprzętu, ale okazuje się, że mimo skromnych gabarytów, można do niej spakować całkiem sporo. Główna komora wyposażona jest w ruchomy podział wnętrza - możemy ją podzielić na 1,2 lub 3 części. Każdy z tych wariantów ma swoje mocne strony. Torba wydaje się być idealnie spasowana na lustrzankę cyfrową i 2 krótsze obiektywy.


W przypadku gdy podzielimy wnętrze na 3 części, możemy je rozplanować na przykład tak: do jednej z przegródek wkładamy korpus (np. Canon EOS 50D), do drugiej obiektyw o średnicy filtra 77mm (np. Canon 17-40 f 4 L USM), a do trzeciej mniejszy obiektyw (np. o średnicy filtra 52 - Canon 50mm f 1.8). Tutaj bardzo przydaje się wspomniana wcześniej spora wysokość wnętrza torby. Dzięki niej możemy ustawić na sobie dwa obiektywy o gabarytach podobnych do Canona 50mm f 1.8, albo umieścić lampę błyskową (np. Canon Speedlite 550 EX).

Najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się być jednak podzielenie komory głównej na 2 części. Wówczas do środka możemy włożyć korpus z założonym już obiektywem (co raczej nie jest możliwe przy podziale 3-częściowym) oraz resztę wspomnianego wyżej wyposażenia.


Mimo, że torba przeznaczona jest dla krótszych obiektywów, to jest też opcja, żeby zmieścić w niej teleobiektyw. Możliwe jest to, jeśli zrezygnujemy z podziału komory głównej. Wówczas w torbie zmieścimy korpus z założonym dłuższym obiektywem (np. Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM). W takiej sytuacji nie spakujemy jednak już nic więcej.

Oprócz komory głównej, torba dysponuje dodatkowymi kieszeniami na mniejsze akcesoria. Dwie kieszenie po bokach torby doskonale nadają się do schowania w nich np. filtrów lub baterii. Do tego celu może też służyć większa kieszeń z przodu torby. Do niej zmieścimy też np. osłonę przeciwsłoneczną lub mały dysk przenośny. W pokrywach komory głównej i przedniej kieszeni znajdziemy też mniejsze kieszonki - w sam raz do przechowania kart pamięci czy pendrive'a.

Podsumowanie

Za niewielką cenę otrzymujemy solidną i poręczną torbę fotograficzną. Najlepiej sprawdzi się ona na spacerze czy krótkiej wycieczce, gdy nie potrzebujemy zabierać ze sobą dużej ilości sprzętu. Mimo, że jest to produkt skierowany raczej do fotoamatorów, to w niektórych sytuacjach może być też wykorzystany przez zawodowców.

Do testu wykorzystano :

  1. Torba wb3137